programmer, computer, woman-4431280.jpg

Concursul “Cel mai bun programator” – editia 2023

Concursul “Cel mai bun programator” organizat de către Departamentul de Informatică și Cibernetică Economică, din cadrul Facultății de Cibernetică, Statistică și Informatică Economică – CSIE (www.csie.ase.ro), se bucură de o îndelungată și frumoasă tradiție în cadrul Academiei de Studii Economice din București.

“Cel mai bun programator” constituie un bun prilej de a evalua pregătirea studenților în domeniul algoritmilor și tehnicilor de programare, de a promova valoarea și spiritul competitiv în rândul acestora, de a atrage atenția către oportunitățile de cariera în domeniul tehnologiilor informatice. Acest concurs asigura premisele selectării si premierii celor mai talentați tineri specialiști și se adresează tuturor studenților din cei trei ani de licență de la orice facultate din ASE (www.ase.ro).

Concursul este organizat în format ACM International Collegiate  Programming Contest (https://u.icpc.global/) și va avea loc în data de 13 mai 2023, începând cu ora 9:00, în laboratoarele facultății CSIE.

Soluțiile furnizate de participanți pentru problemele propuse vor putea fi implementate într-unul din următoarele limbaje de programare, la alegere: C, C++, C#, Java, Python.

Participanții trebuie să aibă asupra lor în ziua concursului cartea de identitate și legitimația de student al ASE.

Pentru ediția de anul acesta ni s-a alăturat ca sponsor principal al concursului OMV Petrom, care va oferi câștigătorilor premii extrem de atractive, respectiv:

Premiul I – MacBook Pro 14″

Premiile II și III – iPad Pro 11″

Premierea câștigătorilor va avea loc la data de 25 mai 2023, în amfiteatrul Grigore Moisil al CSIE, în deschiderea Conferinței Internaționale de Informatică Economică.

Vă invităm să vă înregistrați participarea prin completarea formularului următor, în vederea dimensionării corespunzătoare a numărului de laboratoare necesare desfășurării concursului: Înscriere concurs Cel mai bun programator” ediția 2023

Vom reveni cu actualizări cu privire la laboratoarele în care va fi organizat concursul.

Vă așteptăm să participați în număr cât mai mare și vă urăm mult succes!