Sesiunea de Comunicări Științifice

Ediția 2024

Prezentare proiectelor

Studenții care s-au înscris cu proiecte la Sesiunea Științifică Studențească le vor prezenta conform listei alfabetice aferente fiecărei secțiuni.

Programarea Sesiunii Ştiinţifice Studenţeşti 2024 la Facultatea de Cibernetică, Statistică și Informatică Economică este următoarea:

  1. Cibernetică Economică 1 (secțiune pentru licență) – Joi, 04.04.2024, Sala Periodice 0116
  2. Cibernetică Economică 2 (secțiune pentru licență) – Vineri, 05.04.2024, Sala Periodice 0116
  3. Informatică Economică (secțiune pentru licență) – Vineri, 05.04.2024, Sala 2415
  4. Matematici Aplicate (secțiune pentru licență) – Vineri, 05.04.2024, Sala 2414
  5. Statistică și Econometrie 1 (secțiune pentru licență) – Joi, 04.04.2024, Sala Colegiu – Institutul Național de Statistică
  6. Statistică și Econometrie 2 (secțiune pentru licență) – Vineri, 05.04.2024, Sala Colegiu – Institutul Național de Statistică
  7. Comisie interdisciplinară (secțiune pentru masterat) – Joi, 04.04.2024, Sala 2414

La prezentarea proiectului, studenții trebuie să încarce un dosar ce conține:

Înscriere

Ca în fiecare an, în luna Martie se lansează competiția specifică cercetării academice: Sesiunea de Comunicări Științifice Studențești 2024. Tema generală alocată facultății noastre este „Tehnologii informatice, modelare și metode cantitative”.

Pentru fiecare dintre cele patru direcții de cercetare din cadrul facultății noastre a fost creat un formular de înregistrare pentru fiecare secțiune, după cum urmează (ordonare alfabetica): 

  1. Cibernetică Economică (CE)
  2. Informatică Economică (IE)
  3. Matematici Aplicate (MA)
  4. Statistică și Econometrie (SE)

Termenul pentru înscriere este 17 Martie 2024.

Vă dorim mult succes!

Ediții Anterioare

Ediția 2023

Câștigătorii ediției 2023 a Sesiunii Studențești de Comunicări Științifice sunt:

Secțiunea Informatică Economică

Secțiunea Cibernetică Economică

Ediția 2019

Câștigătorii ediției 2019 a Sesiunii Studențești de Comunicări Științifice sunt:

Secțiunea Informatică Economică

  • Locul 1: Iordache Catalin, Manolescu Marian-Alexandru, Mavrodin Constantin, Nitu Adrian-Alin, Leonte Alexandru – Platformă evaluare activă studenți;
  • Locul 1: Bisag Alexandru – Platformă WEB – Mediu de dezvoltare extensibil pentru aplicații de tip consolă;
  • Locul 2: Turcu Andrei – Sistem Informatic pentru Public Speaking;
  • Locul 2: Oros Stefan – Predicția prețurilor imobilelor folosind rețele neuronale;
  • Locul 3: Manolescu Marian – Eficientizarea activității de transport a grupurilor de persoane;
  • Locul 3: Tirmann Victor, Ionita Bogdan – Sistem hibrid pentru managementul prezențelor în mediul academic pe bază de geolocație;
  • Mențiune: Simionescu Antonia, Sandu Elena – Aplicație mobilă de management inteligent al frigiderului;
  • Mențiune: Baciu Cosmin – Platformă de tutoring;
  • Mențiune: Ciocazanu Chris Maria – Platformă Medicală;
  • Mențiune: Rusu Marian – Partajarea securizată a înregistrărilor electronice medicale folosind tehnologia blockchain;
  • Mențiune: Ghera Madalin – Aplicație pentru Gestionarea Resurselor în Domeniul Retail.

Secțiunea Cibernetică Economică

  • Locul 1: Bala Denisa Elena – Impactul indicatorilor macroeconomici asupra indicelui BET;
  • Locul 1: Chirita Andrei – Modelarea comportamentului alegătorilor în procese electorale uninominale, experiment practic;
  • Locul 2: Deselnicu Andreea-Cristina – Impactul evenimetelor socio-politice în Economie utilizând analiza de sentiment;
  • Locul 2: Gavrila Maria – Influența stării de sănătate asupra dezvoltării economice;
  • Locul 3: Dragunea Delia Mihaela – Analiza efectelor migrației asupra pieței muncii;
  • Locul 3: Gheorghe Iuliana Andreea – Analiza efectelor salariului minim asupra pieței muncii;
  • Mențiune: Boboc Eduard – Analiza influenței variației inflației asupra consumului;
  • Mențiune: Darie Ana Maria – Modelarea bazată pe agenți a evacuărilor în situații de urgență;
  • Mențiune: Marcu Florentina – Analiza și îmbunătățirea activității operaționale a unei societăți din domeniul metalurgiei;
  • Mențiune: Visoiu Razvan – Suntem sau nu în pragul unei noi crize economice?.

Ediția 2013

Câștigătorii ediției 2013 a Sesiunii Studențești de Comunicări Științifice sunt:

Secțiunea Informatică Economică

  • Locul 1: Iulia Bivolaru – Determinarea structurii secundare a unei proteine;
  • Locul 2: Andreea Georgiana Olaru – Utilizarea algoritmilor genetici în aplicații economice;
  • Locul 3: Enis Gemil – Joc FPS 3D;
  • Mențiune 1: Georgiana Andrica – Analiză comparativă a factorilor de risc pentru IMM-uri (algoritmi specifici);
  • Mențiune 2: Cristian-Gabriel Buca – Sistem ajutător de gestiune a timpului pentru studenții unei facultăți.

Secțiunea Cibernetică Economică

  • Locul 1: Alexandra Bratu;
  • Locul 2: Madalina Roxana Onuta;
  • Locul 3: Diana Mihaela Stanculescu si Oana Cristina Prelipceanu;
  • Mențiune 1: Ana-Maria Rosu si Nicoleta Isabela Tudorescu;
  • Mențiune 2: Nica Ionut Costinel, Neatu Diana Andreea si Olteanu Crina Maria;
  • Mențiune: Nistor Oana Maria, Gavrila Marcela Geanina, Popa Madalina Elena, Ionescu Gabriela Andreea, Simion Elena, Gagu Andreea Silvana, Toma Cristina Simona, Costache Andra Madalina, Frigura Alin, Radulescu Gabriela, Cazacu Mihaela, Anoaica Andra.