hand, business, technology-3044387.jpg

Felicitări echipei ASE! Locul al treilea la o competiție sub egidia Stanford University.

Academiei de Studii Economice din București a fost prezentă la WiDS Datathon ++ University Edition, desfășurată sub prestigioasa egidă a Stanford University. Universitatea noastră a participat cu trei echipe, formate din studenți ai programului de Masterat „Statistică Aplicată și Data Science” de la Facultatea de Cibernetică, Statistică și Informatică Economică.

Suntem mândri de toți participanții și felicităm în mod special echipa ASE_Data Mining_Fantasticians formată din Ana-Maria Oprea, Bianca Contolencu, Gianina-Maria Petrașcu și Ioana Birlan, care a câștigat locul al treilea la nivel mondial. Felicitări și coordonatorului echipei, prof. univ. dr. Cristina Rodica Boboc!

Competiția a reunit echipe din peste 70 de universități, reprezentând 23 de țări, care au avut ca sarcină rezolvarea unei probleme pe baza unor date reale, cu mare impact social, folosind metode avansate de analiză a datelor. Aceasta a stimulat creativitatea studenților, aplicarea cunoștințelor teoretice și practice și a favorizat o mai bună comunicare între tineri.

Felicitări tuturor participanților pentru efortul și dedicația lor!