Forumul carierelor si Studiilor Francofone în România

Ambasada Franței/Institutul francez în România, Agenția Universitară a Francofoniei (AUF) și Camera Franceză de Comerț și Industrie în România (CCIFER) organizează « Forumul carierelor și studiilor francofone în România ».

Acesta va avea loc pe 19 și 20 mai 2023 în incinta Institutului Francez din București.

Înscrieți-vă
­

Prin acest eveniment organizatorii își propun să creeze o punte între mediul academic și cel economic, pentru a consolida legăturile dintre studenții francofoni și companiile franceze implantate în România, dar și companiile române ce își desfășoară activitatea în spațiul francofon.

Un alt obiectiv este de a invita studenții celor 108 filiere universitare francofone din România să cunoască mai bine miza profesională a învățării limbii franceze și de a le prezenta perspectivele inserției profesionale în spațiul economic francofon din România și din lume. Astfel, prin realizarea acestor obiective să contribuim la dezvoltarea unui ecosistem ”win-win” pentru studenți și potențialii angajatori.

Consultați placheta
Consultați programul
­

În cadrul Forumului, elevii români și mai ales cei care studiază în cadrul celor 25 de licee bilingve francofone din țară vor cunoaște îndeaproape meseriile francofone și oferta de muncă disponibilă pe piață.  În acest sens, evidențierea continuumului de la școală la viața profesională, trecând prin studiile de liceu și universitare, reprezintă principala preocupare a tuturor partenerilor care susțin acest Forum.

Publicul va beneficia de un program bogat în activități : standuri expoziționale ale firmelor, standuri expoziționale ale universităților, întâlniri ale responsabililor filierelor universitare francofone, spații de recrutare B2B (contacte, interviuri, depuneri de CV), ateliere de reflecție, ateliere de formare și masă rotundă.