Invitatie Conferința Perspective economice ale Românie

CCIFER are plăcerea de a vă invita luni, 21 noiembrie, în intervalul orar 17h30-19h30, la Academia de Studii Economice din București, pentru a participa la Conferința Perspective economice ale României – De la reziliență la antifragilitate. Evenimentul aduce în dezbatere teme de actualitate pe agenda economică a României cu contribuția experților lideri din comunitatea franco-română, alături de autoritățile publice și mediul academic.

Agenda evenimentului

Deschiderea conferinței

Francois COSTE –  Președinte CCIFER

• Rezultatele barometrului de conjunctură economică

E.S. Laurence AUER –  Ambasadoarea  Franței în România

• Evoluția investițiilor franceze directe. Impactul tensiunilor din regiune asupra investitorilor

Este economia României rezilientă în context de criză ?

• Key note speaker: Csaba BALINT- Membru în Consiliul de Administrație al BNR

Sunt companiile antifragile ?

• Key note speaker: Cosmin ALEXANDRU – Decan și co-fondator al primei facultăți de antreprenoriat din România și din Sud-Estul Europei

Masa rotundă: Contextul european și geopolitic, ce beneficii și ce constrângeri pentru România ? Aderarea României la spațiul Schengen și la OCDE. Criza geopolitică.

Speakeri

• Luca NICULESCU- Secretar de stat  pentru procesul de aderare al României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică în cadrul Ministerului Afacerilor Externe
  • Radu BURNETE – Director executiv Confederația Patronală Concordia
  • Claudiu CERCEL – Deputy CEO  BRD  Groupe Société Générale
  • Cristian PĂUN  -prof. univ., Prodecan Facultatea de Relații Economie Internaționale, Academia de Studii Economice din București

🎤Moderator: Liviu GHEORGHIU, Tax Director, Mazars Romania

Masa rotundă: Factorii de oportunitate și frâne, ce soluții există pentru competitivitatea României. Dinamica sectorială. Energie. Talente.

Speakeri

• Florin SPĂTARU –  Ministru, Ministerul Economiei
  • Adela BRADU – Communication and Corporate Affairs Manager Romcim
  • Irina MUNTEANU –  Director General Veolia România Servicii Integrate
  • Aura RADULESCU – CEO Cora Romania
  • Adrian SANDU – Secretar General ACAROM

🎤Moderatoare : Cristina BOJICA, Avocat Asociat Gruia Dufaut Cabinet d’Avocats și Membru Consiliul Director CCIFER

🍷De la ora 19h30, va avea loc Pot-ul CCIFER oferit de Mazars

Informații practice

🎧 Discuțiile vor avea loc în limbile română și franceză. Traducerea simultană va fi asigurată.

Participarea este gratuită. Formular de înscriere >>>